4 min read

Що таке волосся: будова та правила відновлення

Що таке волосся: будова та правила відновлення

Волосся — це не просто частина нашої зовнішності. Воно виконує важливі захисні та естетичні функції, а також відображає стан нашого здоров’я. Щоб краще розуміти, як доглядати за волоссям і підтримувати його красу, важливо знати про його будову та принципи відновлення.

БУДОВА ВОЛОССЯ

Волосся складається з кореня та стовбура. Корінь волосся розташований у товщі шкірних покривів і закінчується волосяною цибулиною. І це єдина жива частина волосся, через яку надходять поживні речовини. Стрижень або стовбур - видима частина, що росте, яка знаходиться на поверхні шкірного покриву і складається зазвичай із відмерлих клітин.

Як корінь волосся, так і його цибулина знаходяться у своєрідному мішечку — волосяному фолікулі. У нього впадають вивідні протоки сальних залоз. Кожен волосяний фолікул має значну кількість нервових волокон, а також власний м’яз, який піднімає волосся. Він також скорочується у відповідь на холод чи переляк. На тілі кожного з нас знаходиться до п’яти мільйонів фолікулів, і всі вони можуть виробляти волосся.

Стрижень волосини має тришарову структуру і складається з медули, кортексу та кутикули.

Медула - внутрішній шар, який складається з рогових лусочок, маленьких бульбашок повітря і пігменту меланіну. З роками кількість меланіну знижується, а маса повітря збільшується. Медула несе відповідальність за об’єм, силу та терморегуляцію волосся.

Кортекс - це середній шар, на який припадає 85-95% об’єму всього волосся. Він складається з багатьох кератинових волокон, які закручуються між собою, формуючи суперспіралі та утримуються в такому положенні статично. Від кортексу залежить еластичність та міцність волосся.

Кутикула - це зовнішній шар волосся. Кутикула складається з клітин, розташованих тонким шаром. Якщо клітини лежать рівно і гладенько, від них відбиваються промені світла, і волосся виглядає здоровим і сяючим. Лусочки кутикули з’єднані між собою завдяки прошаркам ліпідів, а при використанні лужних засобів такі жири залишають волосся, після чого волосся виглядає тьмяним. Кутикула дуже важлива для здоров’я та зовнішнього вигляду волосся і служить захисним бар’єром від впливу довкілля та зовнішніх факторів. Кутикулярний шар відповідає за блиск та текстуру волосся.

За структурою волосся може бути прямим та гладеньким або ж хвилястим чи кучерявим.

Залежно від рівня пористості також виділяють такі види волосся:

  • низькопористе або склоподібне - дуже гладке на вигляд, майже не пушиться, але важко укладається чи піддається накрутці;
  • середньопористе - має трохи розкриті лусочки кутикули, може пушитися в умовах високої вологості, добре укладається;
  • пористе - має дуже розкриті лусочки, виглядає об’ємним й пухнастим, часто спостерігаються у власниць кучерявого волосся. Таке волосся прискорено втрачає вологу, дуже схильне до сухості та пошкоджень, тому особливо потребує спеціального догляду, аби мати гарний вигляд.

У медулярному шарі міститься меланін - це білок, пігмент, який відповідає за колір волосся. У процесі фарбування чи освітлення волосся майстер працює саме з меланіном після відкриття кутикулярного шару.

Відтінок волосся залежить від кількості пігментів еумеланін та феомеланін. Еумеланін – це темний коричнево-червоний пігмент, що міститься у волоссі у вигляді великих гранул і надає йому переважно темного і навіть чорного кольору. Феомеланін – це другий тип пігменту, який має жовтогарячий колір і присутній у вигляді дрібних круглих гранул, хаотично розподілених по волоссю. Феомеланін надає пасмам переважно теплих, світлих та рудих відтінків.

Знання про три шари у структурі волосини допомагає зрозуміти, як доглядати за волоссям, підтримувати його здоров’я та відновлювати після пошкоджень.

ЯК ВІДНОВИТИ СТРУКТУРУ ВОЛОССЯ

Якщо структура волосся була пошкоджена, що негативно позначилося на його силі, пружності та зовнішньому вигляді, необхідно подумати про відновлення пасм. Зокрема, незначні ушкодження можуть бути відновлені шляхом правильного догляду. Розглянемо основні правила.

  1. Глибоке зволоження. Волосся потребує зволоження для підтримки еластичності та пружності. Використовуйте маски та кондиціонери з вмістом натуральних масел і гіалуронової кислоти. Вони насичують волосся вологою, роблячи його м’яким і доглянутим. Зверни увагу на Маску для волосся Omega, активні компоненти якої інтенсивно зволожують пасма, утримуючи цінну вологу, зміцнюють структуру волосся, запобігаючи його ламкості.
  2. Живлення кератином та протеїнами. Оскільки кортекс містить кератин, регулярне використання засобів з протеїнами допомагає відновлювати волосся після пошкоджень. Протеїни зміцнюють структуру волосся, знижуючи його ламкість та повертаючи йому природну силу. Ампула з лінійки EL'CURL від Jerelia Бустер для волосся проти ламкості та посічених кінчиків має у своєму складі гідролізований кератин, гідролізовані протеїни пшениці, гідролізований колаген, екстракт алое вера. Обирай цей бустер, коли твоє волосся потребує особливого догляду і відновлення. Адже він особливо корисний для тих, хто має пошкоджене, сухе, ламке волосся або проблеми з посіченими кінчиками.
  3. Захист від термічного впливу. При використанні фена, плойки чи праски обов’язково застосовуй термозахисні засоби. Вони створюють бар’єр, що захищає волосся від перегріву і пошкодження. Двофазний спрей для кінчиків волосся Omega полегшує розчісування та захищає від високих температур при укладанні. Бажано також зменшити частоту використання гарячих приладів.
  4. М’яке очищення. Вибирай шампуні без аніонних ПАР, таких як сульфати. Вони можуть порушити структуру кутикули. Ніжні очищувальні засоби дбайливо змивають забруднення, не порушуючи природного балансу шкіри голови та волосся. Обирай м’який безсульфатний Шампунь для волосся Omega, який додатково збагачений фотостабільним UV-фільтром Tinosorb S (BASF, Німеччина).
  5. Регулярне підрізання кінчиків. Щоб уникнути розшарування та ламкості, підрізай кінчики кожні 8-12 тижнів. Це допомагає зберігати здоровий вигляд волосся та уникнути посічених кінчиків.
  6. Вітамінний догляд і збалансоване харчування. Здорове волосся починається зсередини. Включай у свій раціон продукти, багаті на вітаміни А, Е, С, групу В, а також залізо, цинк і омега-3 жирні кислоти. Такі продукти, як горіхи, авокадо, жирна риба, овочі та фрукти, сприяють здоров’ю волосся. Додай саплементацію у вигляді спеціальних комплексів для здорового волосся - Нутрикомплекс для краси волосся, нігтів та шкіри, Комплекс проти випадіння волосся. Вони наситять організм вітамінами, мікро- та макроелементами, необхідними для росту здорового та міцного волосся.
  7. Антиоксидантний захист. Антиоксиданти допомагають захистити волосся від окислювального стресу, спричиненого сонячним випромінюванням і забрудненням навколишнього середовища. Засоби з вітаміном С, Е та екстрактами рослин зміцнюють волосся та додають йому сяйва. Пропонуємо звернути увагу на Бустер для живлення волосся та захисту від UV від Jerelia. Це ампульний засіб для інтенсивного живлення і захисту волосся від негативного впливу ультрафіолетових променів, який містить вітаміни А, С, Е та провітамін В5.

ПІДСУМОК

💡
Розуміння будови волосся і дотримання правил догляду допоможуть тобі зберегти здоров’я і красу твого волосся. Регулярний догляд, зволоження, живлення і захист від зовнішніх факторів із засобами від Jerelia — це основа, яка дозволить тобі насолоджуватися блискучим, міцним волоссям.